Každý diabetik to zná: vyndat testovací proužek, vložit do glukometru, natáhnout pero, přiložit ho k prstu, stisknout, vymáčknout kapku krve, aplikovat na testovací proužek a čekat na výsledek měření.
Donedávna se tento způsob měření zdál jako jediný možný. Na trh však přišla kompenzační pomůcka, která diabetikům zjednoduší život.
Kontinuální monitorování glukózy
Je to technologie, díky níž má diabetik možnost sledovat vývoj hladiny cukru během celého dne, aniž by se musel píchat do prstu. Stačí k tomu senzor, který se aplikuje vpichem do paže, břicha, či jiného místa na těle a přijímač, který pomocí bezdrátového přenášení zobrazuje údaje na displeji. Životnost se liší podle výrobce od garantovaných 6 až 14 dnů. Glykémie ale není to jediné, co zjistí. Vedle hodnoty je i znak šipky, který napovídá, jakým trendem se bude hodnota dále vyvíjet. Pokud je na obrazovce symbol šipky, směřující kolmo nahoru, znamená to, že hodnota se bude prudce navyšovat. Šipka ukazující mírně nahoru, značí, že bude mírně stoupat. Vodorovná znamená stálý stav. Se šipkami směřujícími dolů, je to stejné, jen s rozdílem, že glykémie půjdou dolů. Pro diabetika je právě ukazatel trendu velmi důležitý. S předstihem ví, jak má správně zareagovat, aby se vyhnul nechtěným stavům. Zda si má připíchnout inzulín (pokud glykémie prudce stoupá) nebo se najíst (pokud glykémie klesá).
Na displeji je také vidět graf, který ukazuje hodnoty za celý den.
Další výhodou je to, že přístroj je schopen upozornit uživatele pomocí zvukového signálu a vibrace na hypoglykémii či hyperglykémii, což je nedocenitelným pomocníkem hlavně během spánku. Hypoglykémie je stav, kdy je hodnota hladiny cukru pod 3,9 mml/l. Způsobuje únavu, slabost, třes, pocení, dezorientaci atd. Při hyperglykémii je hodnota nad 15 mml/l a projevuje se únavou a pocitem žízně.
Senzor může přijít do styku s vodou a není překážkou při vykonávání jakéhokoliv sportu. Díky své velikosti se snadno schová pod oblečení a je tedy velmi diskrétní.