Hobby

Faktory, kterými by se budoucí spisovatelé měli zabývat

Kdokoliv, kdo rád píše s citem v ruce alespoň jednou zatoužil po snu napsat vlastní knihu. Idea je to nádherná. Mít vlastní dílo, co by se prodávalo v knihkupectvích, to je sen každého pisálka. Na druhou stanu, není snadný úkol něco velkého napsat, a zároveň se držet jedné příběhové linie, vymýšlet postavy, jejich charakteristiku a přijít na dech-beroucí zápletku a závěr. Plánujete-li vytvořit literární dílo, neměli byste do tohoto procesu bezhlavě skočit, nýbrž si nejdříve promyslet pár faktorů. Přečtěte si o pár tipech pro budoucí spisovatele!

píšící muž

Téma

Pokud nemáte nápad na nápaditý příběh, svou práci prozatím odložte. Ano, nějak byste začali, ale velmi často se stává, že takový příběh by neměl pokračování a autor by se psaním skončil dříve, než by napsal třicátou stránku. Klíčem je přijít s něčím novým, neobjeveným a unikátním. Stvořte reálné postavy, propracujte jejich vlastnosti a vdechněte jim skutečný život. Přijďte se skvostným příběhem, co bude mít nečekaný zvrat, zápletku a závěr. Nemáte-li inspiraci, nevadí. Tvůrčí jiskra vás může pohltit kdekoliv a kdykoliv: venku na ulici, v práci, při konverzaci s přáteli, s kolegy, nebo při běžných činnostech jako jsou sledování oblíbených filmů a seriálů, čtení knih nebo poslech hudby.

psaní na stroji

Akce

Jako autor musíte mít alespoň nějaké povědomí ze světa knih. Nečtete-li, asi těžko jen tak něco napíšete. Učte se od známých spisovatelů – čtěte jejich díla, a všímejte si nepodstatných detailů: popis děje, způsob vytváření zápletek, ukončení románu atp. Rovněž je vhodné poznamenat, že s technikou psaní vám může pomoci naučná literatura.

ruce na notebooku

Vůbec nevadí, když neovládáte pravopis a gramatiku na výbornou. Korekturu můžete provést později. V lepším případě můžete požádat někoho, aby to za vás udělal. Důležité je, abyste psali každý den, byť jen jeden odstavec. Pokud odložíte svůj román na neurčito, pravděpodobně se k němu již nevrátíte. Začne to týdnem, měsícem a nakonec se vám do toho již nebude chtít a celou svou práci pohřbíte.

Připomínejte si, že píšete pro radost, nikoliv pro vidinu peněz. Je pravda, že pokud napíšete bestseller, nějaké peníze ze své práci můžete dostat, ale nespoléhejte na to. Lepší je mít nízké nároky a nebýt tolik zklamaný, než mít hlavu v oblacích a zažít drsný pád.

Píšete, protože vás to baví. Milujte svou práci, nadchněte se pro svou myšlenku, a neustále na ni pracujte. Za žádnou cenu nikomu nedovolte, aby vám zničil váš sen.

Jedna a dost!

Není moudré psát dvě a více děl současně. Dejte si pravidlo, že nezačnete další projekt, pokud nedokončíte ten první. Psaní dvou knih naráz může mít nežádoucí efekty: například jestli píšete literaturu faktů a fantasy, rozhodně nikoho nepotěší, když ve skutečných informacích budou smyšlené věci.

Publikace

Předtím než něco vyšlete do světa, proveďte řádnou revizi pravopisu, gramatiky, dějové návaznosti a pro jistotu své „dítě“ dejte někomu přečíst a zhodnotit. Po té, až budete spokojeni s výsledkem ji pošlete do nějakého nakladatelství nebo na internet.