Vést děti k pravidelnému pohybu je velmi důležité již v raném věku. V mateřských školkách a ve školách se sice dětem věnuje určitý čas, co se týče tělesné průpravy, ale to je málo. Dětem v současné době pohyb spíše schází a mohou za to i moderní technologie, resp. spíše přístup rodičů. Nenechte děti zahálet!
Vytvořte dětem na zahradě hrací komplex
Houpačka, prolézačky, skluzavka – tyto základní komponenty by neměly na dětském hřišti na zahradu chybět. Celý komplex bývá sestaven do podoby patrového domečku se stříškou, odkud se děti spouští na skluzavce, anebo kde prolézají labyrintem provazových či dřevěných překážek. Délka skluzavky bývá přibližně tři metry a jistě nemusíme připomínat, že skluzavka musí být především bezpečná, zhotovená z kvalitního laminátu či jiného plastu.
Pískoviště – hra na písku je pro děti tím nejlepším, co jim můžete zejména v předškolním věku dopřát. Musíte pouze dbát na to, aby byl písek čistý, zbavený mechanických i biologických nečistot, což bývá například tam, kde po zahradě pobíhají psi a kočky. V takovém případě se vyplatí pískoviště pravidelně zakrývat, protože pro kočky je písek přirozeným prostředím pro vykonání potřeby nebo pro značkování.
Lano na šplhání – učit se šplhat na laně patří k základným dětským dovednostem a lana také nechybí v žádné školní tělocvičně. Mít lano na zahradě je výhodné i pro dospělé, kteří tu mohou provádět cvičení s důrazem na sílu a obratnost, aby nezlenivěli.
Bosonohý chodník – ideální zahrada je taková, kde se dá chodit naboso. Je to nesmírně zdravý pohyb a měli bychom jej podporovat už jen proto, že většinu času trávíme v nějaké obuvi. Lidé se téměř odnaučili chodit venku bosí, a to také přispívá k tvorbě plochých nohou. Každý zkušený ortoped vám tento postup doporučí, a zřejmě by vám doporučil i bosonohý chodník. Můžete-li jej zhotovit přímo na vlastní zahradě, bude to skvělé.