Ano, kvůli časovému vytížení jste se možná ještě k pořádnému odpočinku u vody nedostali. Pokud se ale v nejbližší době na opalování chystáte, měli byste nejdřív svou kůži na takový skok připravit.
Zvyšující se množství a intenzita slunečního záření si zkrátka několik přípravných kroků vyžaduje.
Sluneční záření se skládá ze tří složek.
1. viditelné
2.infračervené
3.ultrafialové
Ultrafialové záření se dělí:
• UVA
• UVB
UVA zářeníneprospívá pokožce, poškozuje ji do hloubky, poškozuje pojivovou tkáň a zároveň způsobuje předčasné stárnutí kůže.
UVB záření vyniká opravdu velkou energií. Proniká do pokožky a způsobuje její rychlé opálení, při delším kontaktu s ním také nepříjemné spálení. Buňky se ale dokážou v určité míře zregenerovat a obnovit. Při častém a intenzivním kontaktu s UVB zářením však dochází trvalému poškození kůže, někdy až k nádorovým procesům.
Asi nejdůležitějším Vaším úkolem je vybrat správnou opalovací kosmetiku, aby byla Vaše pokožka efektivně a účinně ochráněna.
Opalovací prostředkybyste měli volit zásadně podle výšky ochranného faktoru neboli SPF – Sun Protecting Factor.
Co to vlastně je SPF?
SPF nám udává, o kolikrát delší dobu můžeme pobývat na přímém slunci, aniž bychom se spálili, než kdybychom faktor nepoužili vůbec.
Neméně důležitou roli hrají filtry.
Ochranné filtry můžeme rozdělit na:
• chemické
• mechanické
Chemické filtry používáme častěji a delší dobu. Jejich nevýhoda spočívá v tom, že účinně začnou působit zpravidla po 30 minutách po jejich aplikování. Tyto filtry také mohou způsobit alergickou reakci.
Mechanické filtryvyrobeny z minerálních pigmentů je vhodné používat právě při alergických reakcích na filtry chemické. MF se nevstřebají do kůže, zůstávají na povrchu a dobře tak zabraňují vniku slunečního záření do pokožky. Jejich účinek nastává ihned po natření.
Vaši pokožku můžete na sluneční paprsky také připravit návštěvou solária. S umělým opalováním byste ale měli být opatrní a opalovat se s rozumem a pozvolna.