Peckoviny na zahrádce
Pod pojmem peckoviny si představme souhrnné pojmenování pro ovocné dřeviny, jejichž plody obsahují velkou pevnou strukturu uvnitř, tedy pecku. Dále je možné ještě skupinu dělit do dalších podskupin podle barvy slupky, ale toto rozlišení používají už jen někteří ovocnáři. Do peckovin řadíme višně, třešně, slivoně, broskvoně a meruňky. Ze všech těchto plodů lze vyrobit výborné džemy, marmelády či sirupy. Ze švestek je možno vyrobit chutná povidla, kterými se často plní tradiční české buchty. Velice oblíbená je meruňková marmeláda, která se výborně hodí do různých sladkých koláčů, nebo i na namazání na čerstvé pečivo. Z třešní nebo višní se s oblibou připravují různé druhy sirupů či kompotů.
Meruňky
Meruňky jsou často součástí různých ovocných zahrad, ovšem často se zapomíná na jejich zdraví prospěšné účinky. Tyto chutné sladké plody mají schopnost zlepšit vitalitu srdce, snižují hladinu cholesterolu, podporují zdravý zrak, jsou nedocenitelné při procesu hubnutí a také pomáhají léčit různé respirační stavy. Nejvíce vitamínů již klasicky obsahuje jejich slupka, která je tenká a při plné zralosti má oranžovou barvu, někdy s nádechem do červena. Plody mají jedinečné složení výživných látek. Nechybí mezi nimi vitamíny skupin A, C, K, E a také různé minerální látky.
Jmenujme například draslík, měď, mangan, fosfor či hořčík. Meruňky jsou také jedinečným zdrojem vlákniny, která podporuje zdravé zažívání a hladké pohyby střev. Nejlepší pro konzumaci jsou meruňky v čerstvém stavu. Další oblíbenou alternativou pro konzumaci jsou meruňky sušené nebo můžeme volit i zdravá meruňková jádra. Hořká meruňková jádra jsou zdrojem vitamínu B17, zvaného též amygdalin. Tento vitamín používají lékaři a vědci k léčbě a prevenci rakoviny. V současné době se amygdalin řadí mezi jednu z nejpoužívanějších alternativních látek pro léčbu rakoviny.