Zakoupili jste bazén včetně příslušenství, pořídili jste bazénovou pískovou filtraci, dezinfekční prostředky, bazénový vysavač, různé kartáče s nástavci, hadice, plováky, síťky, ale přes veškerou snahu se vám nedaří udržet udržet v bazénu potřebnou kvalitu vody? Voda je stále kalná, jako kdyby se v ní prohnalo stádo zašpiněných vepřů? Možná trochu přeháníme, ale špinavá, kalná voda je vždy příznakem, že nerozumíte tomu, co děláte, anebo nemáte vhodné pomůcky. Anebo obojí. Měli byste začít lidově řečeno od píky. Nežli začnete aplikovat bazénovou chemii, je třeba porozumět některým jevům, které souvisí s kvalitou a složením bazénové vody.
V první řadě je zapotřebí pohlídat si pH v bazénu, tedy pH bazénové vody. Tam může být zakopaný pes. Jestliže je pH příliš nízké, tedy jde o kyselou vodu, prostředky bazénové chemie mohou být velmi agresivní a narušovat stěny a dno bazénu a způsobovat korozi některých částí. U příliš vysokého pH je zas voda příliš nasycená rozpuštěnými minerálními ionty (voda je zásaditá) a v té se dezinfekce špatně rozpouští. U zásadité a velmi tvrdé vody může rozpuštěný vápník vyvolat mléčný zákal, přičemž velmi tvrdou vodu je pak vhodné změkčit změkčovačem.
Jestliže není hodnota pH vody v ideálních hodnotách, můžete nasadit přípravky pH plus nebo pH mínus, které vodu upraví do požadovaného stavu, a teprve pak začněte aplikovat bazénovou chemii. Na kalnou vodu způsobenou řasami nebo rozpuštěnými minerály či jinými nečistotami lze pak využít vločkovač, který slučuje velmi jemné rozptýlené nečistoty do větších celků – vloček a ty se pak snáze zachytí ve filtračním zařízení, anebo propadnou ke dnu, odkud je odsajete bazénovým vysavačem, anebo vypustíte do kanalizace. Mít čistou vodu v bazénu není žádná věda, chce to jen znát některé zásadní jevy, které s údržbou bazénu souvisí.